top of page
Bez nazwy-1.jpg
  • Facebook
  • Twitter

DLACZEGO SĘDZIA TO KALOSZ

CZYLI WIZYTA ARBITRA PIŁKARSKIEGO W GABINECIE OPTOMETRYSTY

Home: Witaj

OPTOMETRIA

Optometria jest dziedziną wiedzy z zakresu opieki zdrowotnej, która zajmuje się określeniem jakości procesu widzenia i sposobami jego poprawy.

Dawniej optometria skupiała się głównie na korygowaniu wad refrakcji poprzez użycie korekcji okularowej. Obecnie dziedzina ta ewoluowała i wykracza daleko poza samą korekcję. 

 

Poza doborem korekcji w postaci okularów optometryści stosują alternatywne rozwiązania, jak miękkie i sztywne soczewki kontaktowe lub soczewki ortokorekcyjne. Zajmują się doborem pomocy dla osób słabowidzących, kontrolą krótkowzroczności, pomiarami wstępnymi do laserowej korekcji wzroku, terapią widzenia u osób z zaburzeniami widzenia obuocznego, a także treningiem wzrokowym sportowców pragnących podnosić poziom percepcji wzrokowej.

optometry-4161052_960_720.webp
optometry-4161052_960_720.webp

OPTOMETRIA SPORTU

bulls_eye_bull_darts_game_win_success_sc
bulls_eye_bull_darts_game_win_success_sc

Optometria sportu to jedna z gałęzi optometrii, specjalizująca się w doborze odpowiednego treningu wzrokowego, w zależności od parametrów funkcji wzrokowych i uprawianej dyscypliny, tak by poprawić poziom percepcji wzrokowej i tym samym zwiększyć szansę na uzyskanie lepszych rezultatów przez sportowca.

 

W czasach, gdy oczekuje się perfekcjonizmu od sportowców i niemalże nieludzkich wyników, należy wziąć pod uwagę rolę wzroku, najważniejszego zmysłu, który stanowi główne źródło informacji o otaczającym środowisku. Bardzo często siatkówka ludzkiego oka posiada wyższą zdolność rozdzielczą, niż to co uznaje się za normę. W przypadku sportowców, gdzie wymagania wzrokowe są dużo większe niż w codziennym funkcjonowaniu, powinno się dążyć do osiągnięcia jak najlepszej ostrości wzroku.

TRENING WZROKOWY

Trening wzrokowy ma na celu poprawę funkcji układu wzrokowego, takich jak parametry akomodacji, ruchy oczu lub zakresy wergencji, co skutkuje dokładniejszą oceną odległości, lepszym widzeniem peryferyjnym oraz koordynacją oko-ręka/noga, a także szybszą reakcją na bodziec.

W trakcie zawodów, gdzie o sukcesie decydują milisekundy, takie właśnie szczegóły rozróżniają mistrzów od przegranych.

pexels-photo-533501.jpeg
pexels-photo-533501.jpeg

©2020 by optometriasportu. Proudly created with Wix.com

bottom of page