Słów kilka o okularach przeciwsłonecznych dla sportowców
- optometriasportu
- 2 maj 2020
- 4 minut(y) czytania
Powstało wiele naprawdę dobrych tekstów wyjaśniających dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie. O tym dzisiaj trochę mniej, chciałbym przedstawić rolę jaką odgrywają okulary przeciwsłoneczne w sporcie. Odpowiednio dobranie nie tylko wpływają na komfort, ale mogą być także czymś w rodzaju handicapu...
PRZEDE WSZYSTKIM OCHRONA
Wiosna to okres zwiększonej aktywności na świeżym powietrzu. Dzięki słonecznej pogodzie chętniej wychodzimy biegać lub pojeździć na rowerze. Taka rekreacja świetnie wpływa na kondycję naszego organizmu oraz samopoczucie, a ciepło słoneczne daje wiele przyjemności. W zarówno mniej, jak i bardziej słoneczne dni warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne. Promieniowanie słoneczne w dużych ilościach jest szkodliwe, to fakt. Skórę chronimy poprzez używanie balsamów i kremów z filtrami przeciw promieniowaniu ultrafioletowemu, podobnie powinniśmy postępować w przypadku ochrony oczu – podczas słonecznego dnia na nosie obowiązkowo powinny znaleźć się okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrami UV. Funkcjonowanie na zewnątrz w okularach nieposiadających filtrów (UV400) może przyczynić się do szybszego rozwoju zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej lub zmian nowotworowych. Przy zakupie warto skorzystać ze sprawdzonych i zaufanych źródeł. Daje to pewność, że zakupione okulary będą posiadały odpowiednie filtry.
POLARYZACJA
Na pewno każdemu o uszy obiło się pojęcie polaryzacji w kontekście okularów. Pomińmy fizyczne prawa, o których działanie opiera się ten rodzaj filtra i przejdźmy do możliwości jego praktycznego wykorzystania. Filtry polaryzacyjne mają za zadanie redukować odbicia od horyzontalnych powierzchni, jak np. woda, śnieg czy mokra nawierzchnia drogi. Brak odblasków od takich powierzchni poprawia komfort (unikamy oślepienia), zwiększa kontrast i jakość widzianych kolorów. O takie rozwiązanie często pytają zawodowi kierowcy, wędkarze, osoby uprawiające sporty wodne, motorowe lub rowerzyści. Należy jednak przestrzec narciarzy - filtr może maskować oblodzone powierzchnie, co skutkuje potencjalnym niebezpieczeństwem w trakcie zjazdu.

Obraz z prawej z zastosowaniem filtra polaryzacyjnego (lepszy kontrast, mniejsze olśnienie).
FOTOCHROM
Ciekawym rozwiązaniem dla osób rekreacyjnie uprawiających bezkontaktowy sport są soczewki fotochromowe, które zmieniają stopień zabarwienia w zależności od natężenia światła słonecznego. W pomieszczeniach rozjaśniają się i wyglądają jak zwykłe soczewki korekcyjne, natomiast na dworze przyciemniają się, przypominając okulary przeciwsłoneczne. Stopień zabarwienia soczewek samoczynnie zmienia się w zależności od pogody i nasłonecznienia, co jest bardzo wygodne. Takie rozwiązanie zdecydowanie sprawdzi się to u golfistów, rekreacyjnych biegaczy czy wędkarzy, liczących na wygodę i uniwersalność okularów, które równie dobrze, można używać na co dzień.
KOLOR MA ZNACZENIE
Niektórzy czytelnicy mogą pamiętać zespół 2 plus 1, który śpiewał „Więc chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko”, i tak, możemy to zrobić! Soczewki w okularach przeciwsłonecznych mogą być zabarwione na różne kolory i nie ma potrzeby ograniczania się do standardowych szarości lub brązów. Poza aspektem wizualnym, każde zabarwienie niesie za sobą szereg cech mogących poprawić komfort widzenia oraz wyniki sportowe. Omówmy zatem najpopularniejsze kolory barwień i ich właściwości.
BARWIENIE SZARE
Szare zabarwienie absorbuje mniej więcej po równo wszystkich długości fali z zakresu widzialnego, dzięki czemu kolory są widziane bardzo naturalnie. Opcję tę wybierają sportowcy, którzy w okularach słonecznych pragną widzieć naturalny obraz. W trakcie zawodów podejmują oni decyzje bazując na obserwowanym terenie, a nieprawidłowa ocena kształtów czy kolorów może doprowadzić do złej decyzji.

BARWIENIE ŻÓŁTE I OKOŁOŻÓŁTE
Zdecydowanie jedno z najciekawszych rozwiązań, wybitnie poprawia głębię ostrości, rozpoznawanie konturów i czas reakcji. Wielu sportowców używa tego zabarwienia w warunkach zmierzchu, mgły czy oberwania chmury, gdy jest mniej światła, a przedmioty są trudniej rozpoznawalne. Ten rodzaj barwienia jest popularny głównie w sportach zimowych oraz strzelectwie. Bardzo przydatne rozwiązanie w przypadku lokalizowania i śledzenia piłki na tle nieba, jak ma to miejsce w baseball’u. Świetnie sprawdzi się także u kierowców, żeglarzy czy lotników, lecz warto zaznaczyć, że mogą występować problemy z oceną koloru świateł drogowych.
BARWIENIE ZIELONE I OKOŁOZIELONE
Patrząc przez tak zabarwione soczewki zieleń wydaje się być bardziej nasycona i wyostrzona, natomiast reszta kolorów jest relatywnie przytłumiana. Rozwiązanie wykorzystywane głównie w golfie i myślistwie; golfiści są w stanie dokładniej ocenić kontury i rodzaj trawy, natomiast myśliwi docenią wzmocniony kontrast brązowych zwierząt na tle zielonych liści.

BARWIENIE CZERWONE I OKOŁOCZERWONE
Przepuszcza długości fal z końca zakresu widzialnego, co wykorzystują zawodnicy skeet’u i trap’u (dziedziny strzelectwa sportowego). Zdecydowanie łatwiej jest zauważyć czerwonopomarańczowe rzutki na tle ziemi, trawy, liści lub nieba. W przypadku narciarzy, kolarzy i golfistów, czerwone zabarwienie często wzmacnia kontrast i poprawia ocenę odległości.
BARWIENIE NIEBIESKIE I OKOŁONIEBIESKIE
Niebieskie barwienie jest rzadziej wykorzystywane w zawodowym sporcie, nie daje benefitów, a nawet część sportowców zgłasza pogorszenie kontrastu. Soczewki mogą wydawać się zabarwione na niebiesko, lecz warto wiedzieć, że często wynika to z powłok nakładanych na jej powierzchnię.
BARWIENIE FIOLETOWE I OKOŁOFIOLETOWE
Fioletowe zabarwienie, podobnie jak czerwone, dobrze sprawdzi się w strzelectwie sportowym i golfie. Zapewnia spokojne, kojące odczucia oraz pasuje do wszelkich warunków oświetleniowych.
PODSUMOWANIE
Chcąc uprawiać sport na świeżym powietrzu okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem UV, są niezbędnym elementem chroniącym wzrok. Dodatkowe rozwiązania w postaci polaryzacji lub fotochromu z pewnością docenią bardziej wymagający użytkownicy – uzyskają oni poprawę komfortu i jakości widzenia. Barwienie soczewek wpływa nie tylko na efekt estetyczny okularów; odpowiednio dobrane może poprawić kontrast, refleks lub ocenę odległości, pomaga także w dostrzeganiu istotnych szczegółów podczas sportowej rozgrywki. Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko aspekt wizualny, ale też ochrona oczu, komfort i handicap w drodze do wygranej.
Comments