top of page
Szukaj

Cel, pal, trenuj!

  • optometriasportu
  • 5 kwi 2020
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 7 kwi 2020

Robiąc research często napotykam badania dotyczące mniej popularnych dyscyplin sportowych, tak też jest i w tym wypadku. Strzelectwo sportowe śledzę okazjonalnie tylko w trakcie Igrzysk Olimpijskich, sport ten wymaga nieprawdopodobnej koncentracji i precyzji, ale jak on ma się do wzroku?


Sprawdzono to w latach 90’ na Politechnice Katalońskiej gdzie oceniano wpływ ćwiczeń wzrokowych na wyniki strzeleckie.


Według szczegółowych wytycznych zebrano 11 osób, które regularnie trenowały strzelectwo sportowe i nie posiadały jakichkolwiek zaburzeń układu wzrokowego. Zanim zaczęto trening sprawdzono u badanych przedni i tylny odcinek oka, zmierzono kilkanaście parametrów układu wzrokowego w celu określenia stanu jakościowego funkcji wzrokowych oraz oceniono stan kondycji fizycznej i psychicznej. Wszystkie te parametry sprawdzono ponownie, bezpośrednio po całym cyklu treningowym oraz 3 miesiące później.


Przez 2,5 miesiąca prowadzono ćwiczenia w gabinecie oraz w domu, więc jak widzicie, trening wzrokowy nie wymaga ogromnych maszyn i zaawansowanych technologii, nie były nawet czasochłonne, ponieważ każdy trwał od 10 do 40 minut. Zastosowane ćwiczenia miały na celu poprawę m.in. parametrów akomodacji, zakresów wergencji i koordynacji oko-ręka.


Efekty ćwiczeń sprawdzono w najprostszy sposób – porównano średnie wyniki strzeleckie zawodników przed treningiem wzrokowym, po nim oraz po upływie 3 miesięcy.


Nie bez powodu po raz kolejny wspominam o trzymiesięcznej przerwie, jak się później okaże wynikną z tego ciekawe wnioski.


Oczywiście parametry układu wzrokowego ćwiczone przez te 2,5 miesiąca uległy poprawie, ale najważniejsze jest pytanie – czy miały one wpływ na wyniki sportowe?


Odpowiedź brzmi: tak! Dokładne rezultaty każdego badanego są do wglądu w tabeli, jednak tylko nadmienię, że KAŻDY sportowiec znacznie poprawił swoje wyniki.


Zawodnicy nie tylko poprawili celność, ale także regularność wyników. Średnia całej grupy wzrosła z 8,26 do 9,00! Każda z osób biorących udział w doświadczeniu poprawiła swoją średnią wyników, rekordzista ze średniej 7,75 po ćwiczeniach był w stanie uzyskać wynik równy 8,99. Ponowne pomiary wykonano 3 miesiące po całym eksperymencie i co ciekawe - brak ćwiczeń wzrokowych przez ten okres spowodował regresję wyników do tych sprzed treningu, nastąpiło pogorszenie. Te badania i uzyskane wyniki sprowadzają się do jednego wniosku:


„Trening wzrokowy i poprawa parametrów funkcji wzrokowych pozytywnie wpłynęły na wyniki strzeleckie sportowców”

Podsumowując, wykonywanie niepozornych ćwiczeń, z których większość można wykonać w domowym zaciszu, faktycznie wpłynęło na rezultaty osiągane przez sportowców. Lepsze wyniki były osiągane z większą powtarzalnością. Trzeba jednak pamiętać, że nie mieliśmy tutaj do czynienia z zawodowcami, a osobami regularnie trenującymi strzelectwo sportowe. Nie wiemy jak taki trening podziałałby na profesjonalistów, ale może warto spróbować?






Źródło: L. Quevedo, J. Sole, "Visual training programme applied to precision shooting", Ophtahlmic and Physiological Optics, vol 15, nr 5, str. 519-523, 1995.


 
 
 

Comments


©2020 by optometriasportu. Proudly created with Wix.com

bottom of page